Gedoogpolitiek = wegkijkpolitiek

Ontnuchterende balans in Hamburg na 1 jaar cannabislegalisering.

De Duitse Ampelregering van sociaaldemocraten, liberalen en Grünen, wilde perse een progressieve stempel op de Duitse maatschappij drukken – en dat zullen we geweten hebben. Eén van de punten in het regeerakkoord was de legalisering van cannabis – op 23 februari 2024 werd privégebruik van cannabis in Duitsland gelegaliseerd. Particulieren mogen tot 25 gram cannabis bezitten (of 3 plantjes) voor niet commerciële doeleinden. Daarnaast kunnen mensen lid worden van legale cannabisteeltverenigingen (zogenaamde Anbauvereine).

Het doel van de wet werd door de regering als volgt verduidelijkt: men legaliseert cannabis, om zo de illegale markt voor drugs te doen ineenschrompelen. De bedoeling was tevens de vraag naar cannabis te verminderen door alles legaal te maken. Als iets niet langer verboden is, neemt allicht de prikkel af. De burgemeester van Hamburg, Peter Tschentscher (SPD) waarschuwde echter onmiddellijk: deze nieuwe wet “zou bijzonder zware schade aanrichten en de drugsproblematiek in Duitsland eerder doen toenemen”.

Waarschuwingen blijken allemaal uit te komen.

In de Hamburgse Senaat werd intussen over de gevolgen van de legalisering gediscussieerd. Een woordvoerder van het stadsbestuur liet aan het Duitse persagentschap dpa weten: “De vrees van veiligheidsdiensten blijkt gegrond, als we voortgaan op de feiten”. Want, aldus de woordvoerder: “Uit niets lijkt dat de legalisering geleid heeft tot het indammen van de illegale markt, of dat de vraag naar drugs verminderde, wel integendeel”. Uit recente politiecijfers blijkt eveneens dat de drugshandel niet geraakt wordt door de legale handel.

De politie van Hamburg verklaarde aan de lokale krant Hamburger Morgenpost dat er “geen wijzigingen merkbaar zijn in het straatbeeld en dat ook geen verkooppunten verdwenen zijn”. De overkoepelende organisatie Cannabis-Anbauvereinigungen telt intussen 133 vergunde cannabisteeltverenigingen in Duitsland en werden 593 nieuwe aanvragen ingediend. Het lijkt dat de legalisering van cannabis dus haar doelstelling in het geheel niét haalt: de illegale markt zakt niet ineen, en de vraag naar cannabis lijkt alleen maar toe te nemen.

En niets lijkt erop te wijzen dat de nieuwe sterke man in Duitsland, Friedrich Merz, de legalisering zal terugschroeven.*

Peter Logghe

*NVDR: Misschien is de wil bij de Union er wel, maar zal zonder enige twijfel de SPD gaan dwars liggen. Het justitieministerie zou naar verluidt door Sonja Eichwede van de partij SPD geleid worden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

4 − twee =

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.